Ecotic

SI CEI MICI FAC FAPTE MARI! EDITIA A VII A, 2019

ECOTIC BAT se adresează celui mai tânăr public al său, copiii de grădiniță, cu mesaje dedicate, transmise de un personaj haios și cu mare priză la cei mici (Ecoterrianul). Totul s-a întâmplat în cadrul campaniei dedicate grădinițelor, ajunsă la cea de-a saptea ediție, „Și cei mici fac fapte mari!”

Miza acestei campanii este edlucarea timpurie a noii generații în ceea ce privește comportamentul responsabil față de mediu.

Gradinitele care s-au înscris în proiect au primit un set de materiale potrivite pentru susținerea unor ore de educație ecologică, scopul fiind ca cei mici să înțeleagă ce înseamnă deșeurile de baterii și acumulatori, ce conțin acestea și de ce este important ca bateriile uzate să nu ajungă la groapa de gunoi, ci la reciclare.

Copiii au aflat despre substanțele toxice, despre materiile prime valoroase care se pot recupera din deșeuri și în același timp, au adus de acasă bateriile uzate pentru a le preda în recipienții puși la dispoziție de ECOTIC BAT. În tot acest proces s-au implicat și părinții și prietenii celor mici, iar mesajul și informațiile s-au răspândit în comunitate.

Campania din acest an a inclus si o componenta de creatie, indemnandu-i pe cei mici sa il creeze pe Piciul Baterica, mascota proiectului. Astfel, creatia castigatoare apartine Centrului Social de Zi pentru Copii aflati in Situatii de Risc Social Botosani.

181 de gradinite din toata tara s-au inscris in program, reusind rezultate demne de lauda. Au fost colectate 6.7 tone de baterii uzate. Felicitari tuturor copiilor, parintilor si cadrelor didactice pentru daruirea cu care au colectat pentru un mediu curat!

Rezultatele acestei editii: au fost colectate 6.73785 tone.

Lista gradinite si cantitatile de DBA predate (primele 13 au fost premiate)

Nume Gradinita Judet Localitate Kg deseuri baterii/ acumulatori portabili
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL Sfanta Filofteia BRASOV Brasov Brasov 391,2 Locul I
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 46 ORADEA Bihor Oradea 381 Locul II
GRADINITA BAMBI Cluj Cluj Napoca 223 locul III
Gradinita nr. 30 Mugurel Bihor Oradea 168 Locul IV
GPP nr. 1 MARGHITA Bihor Marghita 148 Locul V
Gradinita nr. 206 Bucuresti Bucuresti Sectorul 1 142 Locul VI
Gradinita cu Program Prelungit nr. 39 Galati, GPN nr. 19 Si GPP nr. 47 Galati Galati 134,5 Locul VII
Gradinita Licurici si Licurici Structura 1 Cluj Cluj Napoca 129 Locul VIII
GRADINITA TRENULETUL VESELIEI CU PROG PREL Cluj Cluj Napoca 108 Locul IX
GRADINITA CASUTA COPILARIEI Ilfov Buftea 85 Locul X
Gradinita cu Program Prelungit nr 4 Caras-Severin Caransebes 85 Locul X
GPP nr. 3 Tulcea Tulcea Tulcea 85 Locul X
GRADINITA STROP DE ROUA Bucuresti Sector 4 84
Gradinita Sf Mucenic Mina Ploiesti Prahova Ploiesti 81
GRADINITA NR. 23 BUCURESTI SECTOR 2 80
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.6 Buzau Buzau 79
GRADINITA ALBA CA ZAPADA Cluj Cluj Napoca 78
GRADINITA NR. 246 Bucuresti Sector 6 78
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL OBCINI SUCEAVA Suceava Suceava 75
GRADINITA BUBURUZA Cluj Cluj Napoca 74
GRADINITA PP NR 5 Timis Lugoj 73
GPP nr. 1 Caransebes Caras-Severin Caransebes 73
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 (FOSTA NR. 39) Brasov Brasov 71,5
GRADINITA DUMBRAVA MINUNATA Cluj Cluj Napoca 69
GRADINITA ZANA ZORILOR Cluj Cluj Napoca 67
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 27 BAIA MARE Maramures Baia Mare 65
GRADINITA ELECTROMAGNETICA Bucuresti Sector 5 65
Gradinita PP Licurici – Galati GALATI GALATI 65
GRADINITA NR. 47 Braila Braila 65
Grădinița cu p.p. nr. 48 Braila Brăila 65
Grădinița PP nr. 53 Constanța Constanța Constanța 65
Centrul social de zi pentru copii aflati in situatii de risc social Botosani Botosani Botosani 63,5
GPN nr. 5 Caras-Severin Caransebes 62
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 59 CONSTANTA BILINGVA ROMANA-ITALIANA Constanta Constanta 60
GRADINITA ALBINUTA Cluj Cluj Napoca 59
GRADINITA NR. 256 Bucuresti Sector 2 58
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NIKOLAS LENAU Timis Timisoara 57
GPP Floarea-Soarelui Resita Caras-Severin Resita 57
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT SF. SAVA, IASI Iasi Iasi 56,6
Gradinita cu Program Normal Letcani Iasi Letcani sat 55,4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 Bacau Bacau 55
GPP MUGUREL GALATI Galati galati 55
Gradinita nr. 231 Bucuresti Sector 3 54
Gradinita cu Program Prelungit nr. 22 Botosani Botosani 52,8
GPP nr. 11 Braila Braila 50
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13, IASI Iasi Iasi 49,1
GRADINITA DISCOVER-ME Bucuresti Sector 6 48
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CASUTA CU POVESTI BISTRITA Bistrita Nasaud Bistrita 48
scoala primara PANDA Cluj Cluj Napoca 47
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 19 Mehedinti Drobeta Turnu Severin 46
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NOTRE DAME Timis Timisoara 46
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL AXIA CRAIOVA Dolj Craiova 45
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 TARGOVISTE Dambovita Targoviste 45
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CASUTA CU POVESTI CRAIOVA dOLJ cRAIOVA 45
Gradinita Wonderland 2 Bucuresti Sector 3 43
Gradinita Ciocile Braila Ciocile 43
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT MAGIC LAND ONE Cluj Cluj Napoca 42
GRADINITA NR. 239 Bucuresti Sector 3 42
Grădinița cu program prelungit nr. 51 Brăila Braila Braila 41
GRADINITA DUMBRAVA MINUNILOR Bucuresti Sector 6 40
GRADINITA NR.111 BUCURESTI SECTOR 6 40
Scoala Gimnaziala „Gh. Sincai”/Gradinita Cluj Floresti 40
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CALIMERO KINDERGARTE SIBIU Sibiu Sibiu 39
GRADINITA CU P.P. NR. 13 VRANCEA FOCSANI 36
Gradinita nr 3 Bucuresti Sector 3 35
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.31 Bacau Bacau 32
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 8 GORNENI Giurgiu Giurgiu 32
Școala Gimnazială HARUL Timis LUGOJ 32
GPP NR. 1 ȘTEI Bihor Ștei 31
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 29, IASI Iasi Iasi 30,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT DOROTHY TARGOVISTE Dambovita Targoviste 30
GRADINITA SPIRIDUSII Bucuresti Sector 6 30
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12, IASI Iasi Iasi 30
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 56 Giurgiu Giurgiu 30
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT DINTISORI DE LAPTE NR. 23 BRASOV Brasov Brasov 29,3
Gradinita cu Program Nornal nr. 7 Iasi Iasi 28,5
GRADINITA CU  SAMARITEANUL TG JIU Gorj Targu Jiu 28
GRADINITA NR. 209 Bucuresti Sector 6 26
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ETHOS CRAIOVA Dolj Craiova 25
GRADINITA NR. 8 si nr. 13 SLATINA Olt Slatina 25
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 TULCEA Tulcea Tulcea 25
GPN Luminita Constanta Lumina 25
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 BRAILA Braila Braila 24
GPP nr. 31 Oradea Bihor ORADEA 24
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 23 FOCSANI Vrancea Focsani 23,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 17 FOCSANI Vrancea Focsani 23
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ELENA DOAMNA Galati Galati 23
GRADINITA NR. 187 Bucuresti Sector 3 23
Gradinita Oaki Ilfov Snagov 23
GRADINITA JUNIOR, IASI Iasi Iasi 22
GRADINITA „ANA LUGOJANA 2” Bucuresti Sector 3 22
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL EMANUEL ALBA IULIA Alba Iulia Alba 22
GRADINITA BOB DE GRAU Bucuresti Sector 3 21
SCOALA PRIMARA „TEDDYBAR” BUCURESTI Sector 1 21
GRADINITA DE COPII NR. 5 – SIBIU Sibiu Sibiu 21
GRADINITA P.P. NR.23 Timis TIMISOARA 21
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 (FOSTA NR. 63) Brasov Brasov 20,4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 BAIA MARE Maramures Baia Mare 20
GRADINITA „SMILEY KINDERGARTEN” BUCURESTI Sector 6 20
GRADINITA ALBA CA ZAPADA SI PITICII Bucuresti Sector 4 19
Gradinita cu Program Prelungit Nord 2 Valcea Ramnicu Valcea 19
Gradinita cu Program Normal nr. 37 Timis Timisoara 19
GRADINITA FULG DE NEA Bucuresti Sector 6 18
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 19 BOTOSANI Botosani Botosani 16,9
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 BRASOV Brasov Brasov 16,8
GRADINITA PANDA Ilfov Buftea 16
Grădinița Penilla Iasi Iași 15,75
GRADINITA MARIA MIRABELA Braila Braila 15
COMPANIA MICA Bucuresti Sector 2 15
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT SF. STELIAN Galati Galati 15
Grădiniță CĂSUȚA POVESTILOR Constanta Constanta 15
Grădinița PP Nr.6 Timis Lugoj 15
GRADINITA SWEET DREAMS KINDERGARTEN Bacau Bacau 14,85
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.28 Bacau Bacau 14,7
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ROMANO-CATOLICA SFANTUL ANTON CRAIOVA Dolj Craiova 14
GRADINITA PRIKI’N DELL TG JIU Gorj Targu Jiu 14
GPP Franz Lukas Timis Timisoara 14
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT „ALEGRA” BUCURESTI Sector 6 14
Gradinita cu Program Normal Vinerea Alba Vinerea 14
Gradinita cu P.P. nr.56 Braila Braila 14
Gradinita cu program prelungit Paradisul Prichindeilor Cluj Cluj Napoca 14
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT SOTRON Bucuresti Sector 2 13
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT PINK LEMON Bucuresti Sector 2 13
GRADINITA NR. 274 Bucuresti Sector 6 13
Gradinita nr.230 Bucuresti Sector 6 13
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT HELEN Cluj Cluj Napoca 12
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „ZUM-ZUM” BUCURESTI Sector 1 12
GRADINITA NR. 248 Bucuresti SECTOR 1 12
Grădinița Carmen Sylva Dambovita Targoviste 12
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 BRAILA Braila Braila 11
Gradinita scolii nr 81 Bucuresti Sector 3 11
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr. 15 Mures Targu Mures 11
Gradinita p.n. Vetrisoaia Vaslui Vetrisoaia 11
GRADINITA CU PROGRAM SAPTAMANAL MOTOC, IASI Iasi Iasi 10,4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT PANDA 2 Cluj Cluj Napoca 10
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „CASUTA DACILOR” BUCURESTI Sector 4 10
GRAD.PITULUSA ,BROSTENI,JUD.VN VRANCEA BROSTENI 10
Gradinita Smart Steps BUCURESTI SECTOR 3 10
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT LITTLE DIAMONDS CRAIOVA Dolj Craiova 9
G.P.N.,,Prichindeii”Braesti Botosani Jud.Botosani 8,7
Gradinita Wonderland Bucuresti Sector 6 8
GRADINITA ,,PALATUL COPIILOR” BUCURESTI Sector 3 8
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL HALMASD   Salaj Salaj Halmasd 8
GRADINITA M. AP. N. NR. 1 Bucuresti Sector 6 8
GRĂDINIȚA P.P. ,,SEMENIC” Caras-Severin REȘIȚA 8
Gradinita Paradis Iasi IAsi 7,95
Gradinita cu Program Normal Zamostea Suceava Zamostea 7,6
Grădinița cu PP Girotondo Botosani Botoșani 7,3
GRADINITA LONGAVIT Iasi Iasi 7,15
RAY KINDERGARDEN Arges Stefanesti 7
GRADINITA „GARGARITA” Bucuresti Sector 4 7
GPP NR 3 Slatina Olt Slatina 7
Gpn CHiojdu Buzau judet BUzau 7
Grădinița PP 36 Timis Timisoara 7
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT SURORILE PROVIDENTEI, IASI Iasi Iasi 6,7
Gradinita cu Program Prelungit Celestino Bacau Bacau 6,4
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT „MICA PRINTESA” BUCURESTI Sector 3 6
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 33 BRAILA Braila Braila 6
GRADINITA KITTY, IASI Iasi Iasi 5,2
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 18 SIBIU Sibiu Sibiu 5
CENTRU SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUSIVA ALEXANDRU ROSCA Timis Lugoj 5
SCOALA PRIMARA „IEPURASUL BOCANILA” Bucuresti Sector 4 5
Gradinita „Paradisul copiilor” Dolj Craiova 5
GPN nr. 58 Braila Braila 5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 14 BRASOV Brasov Brasov 4,9
GRADINITA DORA Bucuresti Sector 4 4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT DISNEY SIBIU Sibiu Sibiu 4
GRADINITA NR. 72 Bucuresti Sector 5 4
GRADINITA „LUI MATEI” BUCURESTI Sector 1 4
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 1 Olt Slatina 4
Grădinița PP Ysakiny Timis Lugoj 4
GRADINITA DON CASTOR Bucuresti Sector 2 3
SCOALA PRIMARA „SMART KIDS” BUCURESTI Sector 1 3
GRADINITA „STELUTA” BUCURESTI SECTOR 2 3
GRADINITA DE COPII NR. 43 – SIBIU Sibiu Sibiu 3
Gradinita Cositeni Iasi Podu-Iloaiei 2,75
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 18 Iasi Iasi 2
GRADINITA MICUL PRINT Bucuresti Sector 1 2
GRADINITA NR. 122 Bucuresti SECTOR 1 2
GRADINITA PP Nr.12 TGV. Dambovita Targiviste 2