Ecotic

Si cei mici fac fapte mari! editia a VI a, 2018

ECOTIC BAT se adresează celui mai tânăr public al său, copiii de grădiniță, cu mesaje dedicate, transmise de un personaj haios și cu mare priză la cei mici (Ecoterrianul). Totul s-a întâmplat în cadrul campaniei dedicate grădinițelor, ajunsă la cea de-a șasea ediție, „Și cei mici fac fapte mari!”

Miza acestei campanii este edlucarea timpurie a noii generații în ceea ce privește comportamentul responsabil față de mediu.

Grădinițele care s-au înscris în proiect au primit un set de materiale potrivite pentru susținerea unor ore de educație ecologică, scopul fiind ca cei mici să înțeleagă ce înseamnă deșeurile de baterii și acumulatori, ce conțin acestea și de ce este important ca bateriile uzate să nu ajungă la groapa de gunoi, ci la reciclare.

Copiii au aflat despre substanțele toxice, despre materiile prime valoroase care se pot recupera din deșeuri și în același timp, au adus de acasă bateriile uzate pentru a le preda în recipienții puși la dispoziție de ECOTIC BAT. În tot acest proces s-au implicat și părinții și prietenii celor mici, iar mesajul și informațiile s-au răspândit în comunitate.

Proiectul s-a desfasurat in perioada 23 aprilie  – 25 mai 2018.

Rezultatele acestei editii: au fost colectate 5,3168 tone.

 

Lista gradinite si cantitatile de DBA predate (primele 11 au fost premiate)

Nume Gradinita Judet Localitate Kg deseuri baterii/ acumulatori portabili
Structura gradinitelor GPN nr. 3B, nr. 3 si Sfanta Filofteia Brasov Brasov 332
Gradinita cu Program Prelungit nr. 16 Iasi Iasi 258
Gradinita Bambi Cluj Cluj-Napoca 220
Structura gradinitelor PP nr. 39, PN nr. 19, PP. 47 si GPN Ion Creanga Galati Galati 193,6
Gradinita cu Program Prelungit nr. 46 Bihor Oradea 162
Gradinita cu Program Prelungit „Casuta cu Provesti” Bistrita Nasaud Bistrita 128
Gradinita cu Program Prelungit „Surorile Providentei” Iasi Iasi 111,7
Gradinita cu Program Prelungit „Trenuletul Veseliei” Cluj Cluj-Napoca 98
Gradinita „Alba ca Zapada” Cluj Cluj-Napoca 94
Gradinita nr. 239 Bucuresti Sector 3 90
Gradinita „Strop de Roua” Bucuresti Sector 4 86
Gradinita cu Program Prelungit nr. 27 Maramures Baia Mare 86
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 Timis Timisoara 84
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NOTRE DAME Timis Timisoara 77
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT PARFUM DE TEI Cluj Cluj-Napoca 77
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 48 BRAILA Braila Braila 68
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.31 Bacau Bacau 67
Gradinita cu Program Prelungit nr. 22 Botosani Botosani Botosani 65
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL OBCINI SUCEAVA Suceava Suceava 64
GRADINITA ZANA ZORILOR Cluj Cluj-Napoca 56
GRADINITA CIUPERCUTA Bucuresti Sector 4 55
Colegiul National „Mircea Eliade” , corp C gradinita Caras-Severin Resita 51
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 TARGOVISTE Dambovita Targoviste 50
Grădiniţa P.P. FLOAREA-SOARELUI Caras-Severin RESITA 49
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 53 CONSTANTA Constanta Constanta 48
GRADINITA NR. 231 Bucuresti Sector 3 46
GRADINITA NR 3 Bucuresti Sector 3 46
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.6 Buzau Buzau 45
Gradinita cu Program Prelungit nr 4 Caras-Severin Caransebes 45
Gradinita nr. 189 Bucuresti Sector 2 45
GRADINITA „ANA LUGOJANA 2” Bucuresti SECTOR 3 43
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT PANDA Cluj Cluj-Napoca 40
GRADINITA NR. 246 Bucuresti Sector 6 40
GRADINITA DE COPII CU PROGRAM PRELUNGIT SF.MUCENIC MINA PLOIESTI Prahova Ploiesti 40
GRADINITA PP NR 5 Timis Lugoj 38
Structura gradinitelor GPN Torcesti si Salcia si Umbraresti Deal Umbraresti Galati 36
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.28 Bacau Bacau 36
GRADINITA NR. 111 Bucuresti Sector 6 35
GRADINITA DISCOVER-ME Bucuresti Sector 6 35
GRADINITA DE COPII NR. 5 – SIBIU Sibiu Sibiu 34,5
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ETHOS CRAIOVA Dolj Craiova 34
GRADINITA LICURICI Cluj Cluj-Napoca 34
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 Buzau Buzau 34
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL  (LENAU) Timis Timisoara 34
GRADINITA DE COPII NR. 43 – SIBIU Sibiu Sibiu 33
Gradinita cu Program Prelungit Nord 2 Valcea Ramnicu Valcea 33
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 Neamt Piatra Neamt 32,2
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CASUTA CU POVESTI CRAIOVA Dolj Craiova 31
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 6 BRAILA Braila Braila 31
GRADINITA CU PROGRAM SAPTAMANAL „AGRICOLA” Bacau Bacau 30
GRADINITA Horea CLUJ FLORESTI 30
GRADINITA „SMILEY KINDERGARTEN” BUCURESTI SECTOR 6 28
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.23 Bacau Bacau 28
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 29, IASI Iasi Iasi 27,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 (FOSTA NR. 63) Brasov Brasov 27
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 23 FOCSANI Vrancea Focsani 26,15
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 Neamt Piatra Neamt 26,15
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT HELEN Cluj Cluj-Napoca 26
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 25 Timis Timisoara 26
GRADINITA BUBURUZA Cluj Cluj-Napoca 26
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 (FOSTA NR. 28) Brasov Brasov 26
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 39 BRAILA Braila Braila 25
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT PARADISUL PRICHINDEILOR Cluj Cluj-Napoca 24
GRADINITA CASUTA CU POVESTI CONSTANTA Constanta Constanta 23
CENTRU SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUSIVA ALEXANDRU ROSCA Timis Lugoj 23
GRADINITA NR. 72 Bucuresti Sector 5 22
GRADINITA ALBA CA ZAPADA SI PITICII Bucuresti Sector 4 22
SCOALA PRIMARA „TEDDYBAR” BUCURESTI SECTOR 1 22
Gradinita cu Program Prelungit nr. 4 Iasi Iasi 22
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4 Buzau Buzau 21
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 22, IASI Iasi Iasi 21
GRADINITA NR. 230 Bucuresti Sector 6 20
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12, IASI Iasi Iasi 20
GRADINITA PP NR 4 Timis Lugoj 20
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 23 Timis Timisoara 20
GRADINITA CEI 7 PITICI Buzau Buzau 20
GRADINITA DUMBRAVA MINUNATA Cluj Cluj-Napoca 20
GRADINITA FRANZ LUCAS Timis Timisoara 20
Gradinita cu Program Normal „Prichndeii” Botosani Braesti 20
Gradinita cu Program Nrmal Chiojdu Buzau Chiojdu 20
GRADINITA GIROTONDO Botosani Botosani 19
Gradinita King George Bucuresti Sector 6 19
Gradinita cu Program Pelungit nr. 1 Stei Bihor Stei 19
GRADINITA PENILLA, IASI Iasi Iasi 18,9
GRADINITA NR. 256 Bucuresti Sector 2 18
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 37 BRAILA Braila Braila 18
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 36 Timis Timisoara 18
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 3 Olt Slatina 17
Gradinita cu Program Prelungit Bocsa Caras-Severin Bocsa 17
GRADINITA NR. 244 Bucuresti Sector 5 16
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT PROKINDER Bucuresti Sector 5 16
GRADINITA PP NR 6 Timis Lugoj 16
SCOALA GIMNAZIALA GEORGE BACOVIA Bacau Bacau 16
Gradinita Little Diamonds Dolj Craiova 16
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 31 ORADEA Bihor Oradea 15
GRADINITA PRIKNDELL TG JIU Gorj Targu Jiu 15
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 6 Neamt Piatra Neamt 14,8
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 FOCSANI Vrancea Focsani 14,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 4 Olt Slatina 14,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „FLOARE DE COLT” Neamt Piatra Neamt 14,5
CENTRUL DE ZI PENTRU AFLATI IN SITUATII DE RISC SOCIAL Botosani Botosani 14
GRADINITA PANSELUTA Bucuresti Sector 4 13
GRADINITA NR. 274 Bucuresti Sector 6 13
COMPANIA MICA Bucuresti Sector 2 13
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 4 Timis Timisoara 13
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT DISNEY SIBIU Sibiu Sibiu 12,7
GRADINITA „STELUTA” BUCURESTI SECTOR 2 12,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT MAGIC LAND ONE Cluj Cluj-Napoca 12
GRADINITA SPIRIDUSII Bucuresti Sector 6 12
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr. 15 Mures Targu Mures 12
Gradinita cu Program Normal Raducanenei Iasi Raducaneni 12
LICEUL TEORETIC „ MIHAI IONESCU” (Gradinita) BUCURESTI SECTOR 3 11,5
GRADINITA BOB DE GRAU Bucuresti Sector 3 11
SCOALA GIMNAZIALA DIN LUGOJ Timis Lugoj 11
SCOALA PRIMARA „IEPURASUL BOCANILA” Bucuresti SECTOR 4 11
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 Bacau Bacau 11
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 18 Botosani Botosani 11
GRADINITA NR. 6 Suceava Suceava 11
Gradinita cu Program Normal Floare de Colt Botosani Botosani 11
GRADINITA CU PROGRAM SAPTAMANAL VERONICA FILIP Neamt Piatra Neamt 10,8
GRADINITA NR. 222 Bucuresti Sector 1 10,7
SCOALA GIMNAZIALA NR. 2 Constanta 2 Mai 10,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ARIEL PLOIESTI Prahova Ploiesti 10
GRADINITA NR. 209 Bucuresti Sector 6 10
GRADINITA JUNIOR, IASI Iasi Iasi 10
COLT DE RAI Bucuresti Sector 6 10
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.25 Bacau Bacau 10
Gradinita cu Program Normal Vetrisoaia Vaslui Vetrisoaia 10
Gradinita nr. 52 BUCURESTI Sector 2 10
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT DAISY & DONALD DUCK SIBIU Sibiu Sibiu 9,8
GRADINITA DE COPII NR. 33 – SIBIU Sibiu Sibiu 9,6
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 56 BRAILA Braila Braila 9,5
GRADINITA FULG DE NEA Bucuresti Sector 6 9,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „ZUM-ZUM” BUCURESTI SECTOR 1 9,5
Gradinita cu Program Normal „Ioan Nenitescu” Galati Galati 9,5
GRADINITA VESELA, IASI Iasi sat Rediu 9,4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „CASUTA DACILOR” BUCURESTI SECTOR 4 9
GRADINITA DE COPII CU PROGRAM NORMAL NR. 43 PLOIESTI Prahova Ploiesti 9
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CASUTA POVESTILOR CONSTANTA Constanta Constanta 8,7
GRADINITA SUFLET DE COPIL Bucuresti Sector 2 8
GRADINITA „GARGARITA” Bucuresti SECTOR 4 8
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGITSPIRU HARET Neamt Piatra Neamt 8
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ARMONIA FOCSANI Vrancea Focsani 7,7
GRADINITA NEW TOWN PRESCHOOL Bucuresti Sector 3 7,5
Gradinita Cu Program Normal nr. 1 Jegalia Calarasi Jegalia 7,5
Scoala A.I. Cuza Podu-Iloaiei Iasi Cositeni 7,45
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ALEODOR ORADEA Bihor Oradea 7
GRADINITA NR.13 Timis Lugoj 7
GRADINITIA PN7 PRGRAM NORMAL Timis Lugoj 7
GRADINITA DE COPII NR. 16 – SIBIU Sibiu Sibiu 7
Gradinita cu Program Prelungit Semenic Caras-Severin Resita 7
Gradinita cu Program Prelungit Celestino Bacau Bacau 7
Structura gradinitelor GPP nr. 12 si GPP nr. 15 Brasov Brasov 7
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 18 SIBIU Sibiu Sibiu 6,5
GRADINITA LIMANU Constanta Limanu 6,5
GRADINITA DISNEY BRASOV Brasov Brasov 6
GRADINITA „LUI MATEI” BUCURESTI SECTOR 1 6
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT „ALEGRA” BUCURESTI SECTOR 6 6
Gradinita cu Program Normal Vinerea Alba Vinerea 6
Gradinita nr. 58 Braila Braila 6
Gradinita Aurora Bucuresti sector 3 6
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ELENA DOAMNA Galati Galati 5,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 33 BRAILA Braila Braila 5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 BAIA MARE Maramures Baia Mare 5
RAY KINDERGARDEN Arges Stefanesti 5
GRADINITA CARMEN SYLVA Dambovita Targoviste 5
GRADINITA SANDY BELLE BOTOSANI Botosani Botosani 5
PITULUSA Vrancea Brosteni 4,85
Gradinita nr. 37 Timis Timisoara 4
GRADINITA „MARCHENGARTEN” BUCURESTI SECTOR 6 4
Gradinita PP  nr. 12 Mures Targul Mures 4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT AMERICAN LYCETUFF BUCURESTI SECTOR 1 3,5
GRADINITA MICUL PRINT Bucuresti Sector 1 3
GRADINITA MARIA WARD Bucuresti Sector 4 3
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL „MELL” BUCURESTI SECTOR 3 3
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 24 Timis Timisoara 3
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ROMANO-CATOLICA SFANTUL ANTON CRAIOVA Dolj Craiova 2,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ANGELS ACADEMY Bucuresti Sector 2 2,5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12 TARGOVISTE Dambovita Targoviste 2
GRADINITA SOPHIA Prahova Ploiesti 2
GRADINITA CU PROGRAM SAPTAMANAL I. A. S. BUCIUM, IASI Iasi Iasi 2
GRADINITA BROSTENI Vrancea Brosteni 2
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SI PRELUNGIT „MICA PRINTESA” BUCURESTI SECTOR 3 1,5
GRADINITA „CROCODIL DANDI” BUCURESTI SECTOR 3 1,3
GRADINITA DORA Bucuresti Sector 4 1
GRADINITA RASARIT NR. 2 Bucuresti Sector 3 1
YSAKINY Timis Lugoj 1
GRADINITA ,,PALATUL COPIILOR” BUCURESTI SECTOR 3 0,6
GRADINITA ANA JUGOJANA 1 Bucuresti SECTOR 4 0,5
GRADINITA KITTY, IASI Iasi Iasi 0,3